coryndasani coryndasani
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

1. It costs $15.50 to buy 8 yards of material. How much
does it cost to buy 20 yards of the same material?

Respuesta :

emilyruth1027
emilyruth1027 emilyruth1027
  • 21-05-2020

Answer:

if you can split it in half its: $38.75

if you cant its: $46.50

Step-by-step explanation:

half:

1. 8+8+4=20

2. 15.50 divided by 2 = 7.75

3. 7.75 + 15.50 + 15.50 = 38.75

not half:

1. 8+8+8= 24

2. 15.50 times 3 = 46.50

Answer Link

Otras preguntas

Richard ordered a coffee table that was a regular pentagon. Find the measure of an exterior angle of the table. (JUSTIFY)
what is the weight of dark matter​
Solve. Use the basic percent equation. 0.95% of 250 is what?
15 points help me and i mark you as brainlist
Why did tensions between the United States and the Soviet Union increase during the early years of the Cold War
A page in a photo album is 10inches wide by 12 inches tall. There is a 1-inch margin around the page that cannot be used for pictures. The space between each pi
what did darwin research? what did he conclude?
Why is there no ideal length or timing for study breaks? Each individual has different needs. Not everyone requires breaks. Some people prefer distractions to
please reply...wasn't taught this​
While researching a thesis paper on Ronald Reagan’s presidency, you discover multiple resources that support your argument. Which resource would be the most val