valeryxo
valeryxo valeryxo
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

If a supermarket has eggs on sale for $1.80 per dozen. What would be the cost of each
egg?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 21-05-2020

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

If the ratio of price is 1.80 per a dozen eggs, then you can set up the following ratio. 1.80:12=x:1, x=1.80/12=0.15. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

For what value of n does (1/36)^n =216
The two right triangular prisms are similar. Find the surface area of the larger prism. Round your answer to the nearest hundredth.
When you pay for a new cd with a debit card, you authorize the transfer of money from your account to the music store's account. in other words, a payment by de
Using what you know about renal handling of na+, predict the renal clearance of na+.
Gavin needs to read at least 150 pages of his book this week. he has already read 82 pages. how many more pages p must gavin read this week? write and solve an
What is the difference between: glossary, encyclopedia, dictionary, thesaurus
i need help, i don’t understand this.
When candace ordered a hot fudge sundae and a diet soda, she told herself that the calories from the ice cream really were not a big deal because the diet soda
How do you find the distance between two points that have the same y-coordinate and lie in the same quadrant?
Which dog has the most kinetic energy 15 kg going 3 m/s 8 kg going 4 m/s 12 kg going 5 m/s 10 kg going 6 m/s