middleschool726 middleschool726
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

28 kg of bananas cost $56. How much
would 36 kg cost?

Respuesta :

ednavaleria460
ednavaleria460 ednavaleria460
  • 22-05-2020

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

$56.00÷28=2. $36.00×2=$72.00

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Students research unicellular, prokaryotic organisms that live in harsh environments such as volcanic hot springs, brine pools, and anaerobic black organic mu
how was mozart affected by the patronage system ?
Steve grows taller each year. Is this a transitive verb or a intransitive verb?
What is 14/12 reduce to its lowest term
A study was designed to determine how test scores on a 20-question test were related to the time spent studying for the test. What are the independent and depen
who were the ancestors of the irish? how is their influence still part of irish culture?
What Seas touch the United States?
What is 1/5 reduce to its lowest term
how do u do these equations?
The freezing and thawing action of water affects a rock by?