keyannabrown5365 keyannabrown5365
  • 25-05-2020
  • Mathematics
contestada

You buy 3 pounds of lunch meat and pay $21.75.
Write an equation that can be used to express the
relationship between the total price t and the pounds
of lunchmeat p you buy.
Select one:

t = $3.00p
t = $21.75p
t = $7.25p
t = $9.25p​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-05-2020

Answer:

t = $7.25p

Hope this helps :)

Answer Link
dark9999
dark9999 dark9999
  • 25-05-2020

Answer:

= $7.25p

Divide $21.75 by 3

Answer Link

Otras preguntas

Solve the system of equations using substitution. y= 3/4x-7 4x- 6y=50
Solve each equation with quadratic formula.2v2+12v-27=9v
What are two differences between a rhizoid and a rhizome?
the decimal of 10 3/4
What digit appears in the units place in the number obtained when 2^320 is multiplied out?
Suppose Maya made another sign with an area of 48 square inches. Would this sign be larger or smaller than the sign with an area of 48 square centimeters? Expla
How do we do this problem 3(b3-5)
A shirt is on sale at a 20% discount. The sales tax is 5%. A new sales clerk simply takes 15% off the original price. Is this correct? Why?
You have had a class discussion on the following question:What areYou have had a class discussion on the following question:What are the pros and cons of keepin
the decimal of 10 3/4