mzwilliams2861 mzwilliams2861
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic cost $2 . How many bulbs of elephant garlic can you buy for $14

Respuesta :

BrainlyRacer
BrainlyRacer BrainlyRacer
  • 26-05-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Since 14 divided by 2 is 7, you can get 7 bulbs of elephant garlic.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of the line that passes through the point (-4, 2) and has a slope of -5/4
How might a company use the consumer data it collects?
Damian earned $166.10 at his job when he worked for 11 hours. How much money did he earn each hour? On the double number line below, fill in the given values, t
Lightfoot Company sells its product for $55 per unit and has variable costs of $30 per unit. Total fixed costs are $25,000. Suppose variable costs increase by 1
Write an expression for the perimeter of the triangle shown below: The answer choices are: 6.9x − 16 6.9x + 16 0.1x − 16 0.1x + 16
f(x)= -3/4x+6 Find the inverse I need help pretty bad please help!!
In Rain Myths, what do the titles of the two myths imply about them?
The population of Philadelphia, Pennsylvania, is about 1.5 × 106 people. The population of Moscow, Russia, is about 8 times greater than the population of Phila
How did the design of the Declaration of Independence help it to accomplish the goal of independence?
The figure shows the letter W and four of its transformed images—A, B, C, and D: Which of the four images was formed by a reflection of the letter W? A B C