NiaCapalot NiaCapalot
  • 22-06-2020
  • Mathematics
contestada

One jar of crushed tomatoes costs $3. How many jars can you buy for $21?

Respuesta :

Frazzle303
Frazzle303 Frazzle303
  • 22-06-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

7x3=21

Answer Link
marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 22-06-2020

Answer:

7 Jars

Step-by-step explanation:

Given

1 jar --------------> costs $3

We can also express this as:

$3 ---------> can buy 1 Jar   (i.e the unit rate is $3 per jar)

$1 -----------> can buy (1/3) Jar

$21 ---------> can buy (1/3) x 21 = 7 Jars

Answer Link

Otras preguntas

How do you find the mean absolute deviation on a number line?.
What is the effect of the last line of this excerpt the people?.
a student threw a ball directly upwards with an initial speed of 10 m/s. A- describe the motion of the ball as the ball is moving upward. B- As the ball moves u
similarly, how does the propagation delay of the 16-bit carry-lookahead adder compare to that of a ripple-carry adder of the same size? give delay values for bo
identify the type of interactions involved in each of the following processes taking place during the dissolution of sodium chloride (
Multiply. (−2.1)⋅(−1.4)
what is mach number?​
a baseball diamond is 90 feet square (not 90 square feet!). a baseball player runs from first base to second base at 25 feet per second. how fast is he moving a
You attend a university in a city that has four colleges. You buy your lunches at your university cafeteria. You think the prices at the cafeteria are high. You
What is the main idea of female education?.