melishaydari2001 melishaydari2001
  • 24-06-2020
  • Mathematics
contestada

Three packages of pens and one box of paper cost $26. Two packages of pens and 7 boxes of paper cost $49. How much does one box of paper cost?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 24-06-2020

Answer:

5 dollars

Step-by-step explanation:

Let's call the price of a package of pens n, and the cost of a box of paper r.

3n+r=26

2n+7r=49

Multiply the first equation by 7:

21n+7r=182

Subtract the second equation from the first:

19n=133

Divide both sides by 19 to isolate n:

n=7

Plug this back in to find the value of a box of paper:

3(7)+r=26

21+r=26

r=5

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

what is the simplified form of the expression (6^-4)^-9/6^6?​
What was the name given to the north
find the slope between (2,-3) and (4,3)
The sum of 9 and Macliks height is 60
luna mixes 3/4 cup of a orange juice with 3/8 cup of a cranberry juice she gives 5/8 cup of the juice to mags how much is left in Lunas glass
Using the image below, determine the measure of angle RTQ.
An object resistance to any change in its motion is tye _ of the object
bob has 2 apples and his friend has 1 apple how much apples does each friend game together
Write an equation to help you find the value of each variable. Solve the equation. a) 60% of C is 43.2 b) 38% of E is 190
Analyze the zeros of f(x) = x* - 3x - 2x" + 3x - 5. Determine the integral intervals where the zeros are located -2& -1 and 2&3 |--2& -1 and 3&4