malkant390
malkant390 malkant390
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

please need help I will be MARKING as BRIANILIST. thank you so much. ​​

please need help I will be MARKING as BRIANILIST thank you so much class=

Respuesta :

09pqr4sT
09pqr4sT 09pqr4sT
  • 25-06-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

5 lemons for $2.00

1 lemon is for 2/5=$0.40

Answer Link
Divya092
Divya092 Divya092
  • 25-06-2020

Answer:

The answer is option C) $0.40

Step-by-step explanation:

Cost of 5 lemons= $2.00

cost of 1 lemon= 2.00/5

                        = 0.40

therefore $0.40 is the unit cost of each lemon in the bag.

Hope this helped you.

Answer Link

Otras preguntas

A sin tax is a tax designed to reduce consumption of products that are socially undesirable. Question 2 options: True False
Who held claim to the land here before English settlement? Hint
What are the two types of nucleic acids which viruses may have?
"Princess Penelope was head over heels for Prince Patrick, and she had finally persuaded her father to allow her to attend the annual royal ball. She could hard
An expense such as advertising could be considered a discretionary fixed cost. true or false
What is the value of x?
Which bones of the limbs aren't long bones?
Suppose we have collected times, in minutes, that it takes volunteers to complete a set of pencil and paper mazes. Volunteers are randomly assigned to one of tw
Conservation and recycling were during World War II
What is 4 + 9 Can you figure it out