hashimabbas12345 hashimabbas12345
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

hi can anyone tell me the answer

hi can anyone tell me the answer class=

Respuesta :

mhanifa
mhanifa mhanifa
  • 25-06-2020

Answer:

146 units

£31.36

Step-by-step explanation:

First 100 units= 24 p/unit

Remainder= 16 p/unit

Units used:

  • 7143- 6997= 146

Cost:

  • 146= 100+46
  • 24*100+16*(146-100)= 2400+16*46= 2400+ 736= 3136 p= £31.36

Answer Link

Otras preguntas

The Erie Canal eventually linked Lake Erie with the ____________.
Natasha charges 12 per hour for babysitting in her neighborhood. What equation relates her pay for a job to the number of hours she works? PLEASE ANSWER QUICKLY
How do cellular respiration and photosynthesis work together?
Am I right? Will give brainliest and thanks
(2x+5)/3=-7 show all work
How do i solve two step equations with integers?
what are indigenous people?
Which of the folwing is corre3ct? a) This is more expensive than any car in this showroom. b) This car nis most expensive than any other car in this showroom.
SAT scores are normally distributed with a mean of 500 points and a standard deviation of 100 points. suppose you take the SAT. several weeks later you receive
How does climate change affect the rain forest