rodriguemarlene
rodriguemarlene rodriguemarlene
  • 22-07-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased two loaves of wheat bread. Each loaf was $1.89. How much
money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

DatGuy323
DatGuy323 DatGuy323
  • 22-07-2020

Answer: 3.78

Step-by-step explanation:

Because she bought 2 $1.89 loaves, she spent 2 * 1.89, or 3.78 dollars.

Hope it helps <3

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-07-2020

Answer:

3.87

Step-by-step explanation:

This is because you have to multiply the number of 1.89 by 2. This is equal to 3.87.

Given:

Price of one bread = 1.89

Unknown:

Total money used = ?

So,

1.89 * 2 = 3.87

or

1.89 + 1.89 = 3.87

Total money used is 3.87.

Hope this helped,

Kavitha

Answer Link

Otras preguntas

What is the primary purpose of a political action committee? to increase awareness of a particular political issue to organize elections at the local and state
Which word is the antecedent of the underlined pronoun? The children were lost in the corn maze, but soon their parents found them. A. maze B. children C.
Tara is reading a book written from the point of view of a little boy. In the story, the little boy describes his experiences and all the trouble he causes. Wh
Which statement about the Sacco-Vanzetti trial of 1921 is true? A. Many people believed they were convicted solely because they were anarchists. B. The evidence
What is the value of the discriminant of the polynomial below? 3x^2+6x+5
100 less than 146 sophiagraceandrosie
A motorist travelled 348km in 6 hours' Find his average speed in km/h
17cm/min=_________m/h
What happens to choppy waves as they move farther from a storm’s center?
How do I Solve: 1/2x +13 = 9