supersoup687
supersoup687 supersoup687
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

Explain how to find the price of 4 pounds of peaches given that 6 pounds of peaches is $5.99

Respuesta :

qwerty8364
qwerty8364 qwerty8364
  • 25-08-2020

Answer:

$3.99

Step-by-step explanation:

If 6 pounds is $5.99

We can round that to $6

Meaning $1 per Pound. Now since 4 pounds times $1 per pounds equals $4. Turn that down one cent. You get $3.99

Please give brainliest. Thanks

Answer Link

Otras preguntas

Does a brick have thermal energy? Also does paper haven't thermal energy?
What is the value of the function y = 0.5x – 10 when x = 9?
What is one distinct DISADVANTAGE of sexual reproduction?
What does Will realize after reading the Book of Gramarye? A. that the Book is at risk of being destroyed by the Dark B. that the Old Ones are the most powerfu
5(3x+4)-2x=7x-3(-2x+11)
What is the number of codons needed to make an amino acid
which best describes the underlined word in the sentence once considered a planet Pluto is now thought to be a dwarf planet a.simple subject b.complete subject
Why do third parties remain minor in the U.S.!
Between which two planets is the solar system’s asteroid belt located? A. Mercury and Venus B. Venus and Mars C. Venus and Earth D. Mars and Jupiter
At which point does the author develop the conflict between the people of Phippsburg and those of Malaga Island in Lizzie Bright and the Buckminster Boy?