dedsireeramos
dedsireeramos dedsireeramos
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

If one gallon of gas costs $2.50, how many gallons of gas could you buy for $16.2

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 25-08-2020

Answer:

The answer is

6 gallons

Step-by-step explanation:

In order to solve this question we use ratio and proportion.

From the question

$ 2.50 is the price of one gallon

To find the number of gallons that cost $16.2 , multiply $16.2 by one gallon and divide it by $ 2.50

That's

[tex] \frac{16.2 \times 1}{2.50} [/tex]

= 6.48

We have the final answer as

6 gallons

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

How is blues music different from rock and roll, pop music, etc.?
A person that is 18 wants to vote, where are they to register to vote? (Georgia Studies)
An object is moving to the right and slowing down. Its acceleration is? a. positive b.negative c.zero
<1 and <4 can best be described as
For an arithmetic sequence, f(1)=4/5 and the common difference is -1 what is f(20)
The CPI-U had the following annual changes over a three year period: +3.9%, +1.6%, -2.8%. If a basket of goods cost $500 at the beginning of the three year peri
Question 33 from NYS algebra regents (aug 2022) Thomas took a 140-mile bus trip to visit his grandparents. His trip is outlined on the graph Explain what might
What societal needs would demand that atool be inexpensive to make or to buy
What is ±/324 ? Nesecito ayar la respuesta
Lisa wants to buy some new shirts at her favorite store. Each shirt costs $15 and she wants to buy a pair of shoes that are $35. Lisa only has $137 to spend. Le