brandon45304
brandon45304 brandon45304
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

Velvet fabric costs $11.49 a yard. Yvette buys 9.3 yards. Yvette's estimated cost of the velvet is
$20.
$99.
$104.
$120

Respuesta :

michellechitsaka
michellechitsaka michellechitsaka
  • 21-09-2020

Answer:

$99

Step-by-step explanation:

11.49 is estimated to 11

9.3 is estimated to 9

1 yard cost $11 what of 9

11×9=99

Answer Link
krbennett
krbennett krbennett
  • 15-10-2020

Answer:

99 is your anwser⇔

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how would i label the rest ?
What does Washington do to encourage new business?
Translate the following phrase into an algebraic expression using the variable m. Do not simplify. The cost of renting a car for one day and driving m miles if
HELP RIGHT NOW PIZZZ = FASTEST ANSWER BRAINLIEST AND I WILL THANK U
Which of the following observations is true concerning the effect of body mass on demographics? a. The higher the body mass, the higher the population density b
What are you NOT able to do with an ATM card? Select the best answer from the choices provided. A. transfer money B. deposit money C. purchase an item
what is the equation of the line that passes through (0,2) and (4,6)
Find the point of intersection of the pair of straight lines Y= -7x - 4 -y = 8x + 9
Titanium is a transition metal used in many alloys because it is extremely strong and lightweight. Titanium tetrachloride (TiCl4) is extracted from titanium oxi
2x - 4 + 3x simplify the expression