fstewart93
fstewart93 fstewart93
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate for $8.50: 5 ounces. What is the dollars per oz?

Respuesta :

coolplanea coolplanea
  • 21-09-2020

Answer:

$1.70

Step-by-step explanation:

If $8.50 is for 5 ounces divide both sides by 5. 5/5=1 and 8.50/5 is 1.70. So $1.70 is the price per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Which values of c will cause the quadratic equation –x2 + 3x + c = 0 to have no real number solutions? Check all that apply. –5 1
Helpppppppppppppppppppp
The area of each circle
Which of the following is most likely to occur at a transform boundary? Faults. Seafloor spreading. Volcanic eruptions. Subduction zones.
ASAP! What effect did policy disputes in the 1790s have on American government? a. Newspapers called on political leaders to end their disagreements. b. Leader
which of the following landforms are hawiian landforms?
which parent funtion is f(x)=x^2
Liberals tended to belong to the
using tiles to multiply two binomials
Who was Athaliah? Why is she a significant figure in Israel's story?