piekb piekb
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Eight avocados cost $4. How much do 9 avocados cost?

i am dumb

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-09-2020

Answer:

4.50

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

8 avocados  9 avocados

---------------- = ---------------

4 dollars            x dollars

Using cross products

8x = 4*9

8x = 36

Divide by 8

8x/8 = 36/8

x = 4.50

Answer Link

Otras preguntas

what is 3x+3=-27  what is x
A physics lab group was conducting an experiment to determine the length of a spring when different objects of varying weight were hung from it. After testing t
20/40 - 21/40 x 80/7 Reduce answer in lowest terms. HELP.
What Is the Connection Between the Digestive System and Urinary System?
Snow was quickly piling up on the ground. Wind howled through the trees. Karen wrapped a planket around her and sighed as she watched the snow through her bedro
A can of drink is in the shape of a cylinder. The can has a radius of 4cm and a height of 15cm. Calculate the volume of the cylinder. You must include the corre
A physics lab group was conducting an experiment to determine the length of a spring when different objects of varying weight were hung from it. After testing t
When you look at green dots with a red filter what color did you see?
A cylinder has a base diameter of 10cm and a height of 14cm. What is its volume in cubic cm, to the nearest tenths place?
what branch of government makes the laws