Nilab09
Nilab09 Nilab09
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Michele bought 3.50 pounds of dried fruit for $11.55. Her friend buys 7.25 pounds of peanuts for $25.38. Which is less expensive per pound? By how much?

Respuesta :

bstensaker04 bstensaker04
  • 22-09-2020

Answer:

fruit cost less by the

Step-by-step explanation:

one pound of fruit cost 3.30 and peanuts cost 3.50 per pound

Answer Link

Otras preguntas

The first example of US involvement in Vietnam was providing aid to which country that controlled Vietnam from the end of WW2 until the mid-1950s? A Russia B Ja
Inventor of the steel plow that made farming in the dry Great Plains possible
Which is a chemical change? O A. water boiling O B. wood burning O C. glass breaking O D. ice melting E.molding iron
a stong stock market depends on​
NEED HELP ASAP PLEASE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!HELP ME !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! In the drawing above, the
please help me out with this.....
Please help me with this and thank you
which of these other was one of the few successes of the united states government under the articles of confederation
HELP PLZ (30 POINTS)
Which number has a 9 that is one tenth the value of the 9 in 296?