SharmaineRobinso293
SharmaineRobinso293 SharmaineRobinso293
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

If I pay $10.50 for 3 lbs. of peanuts, what is the unit rate?

Respuesta :

princessdeaja
princessdeaja princessdeaja
  • 23-09-2020

Answer:

the answer is 3.5 tell me if you got it right

Answer Link
tomamarip tomamarip
  • 23-09-2020
$3.50 per pound is the unit rate

Just divide 10.5 by 3
To get ur answer


Brainliest?
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x?
Platelets make up ____________ of formed elements with a concentration between 150,000 and 400,000 per cubic millimeter. The production of platelets is called _
True or false Computer memory holds data and programs as they are being processed by the hard drive
what are the zeros of the polynomial function f(x)=x(x-4)(x+9) ___ ___ ___
Which of the following shows the length of the third side, in inches, of the triangle below?
Which sentence best explains how the author's personal reflection affects the first passage
A shoe box measures 15 in by 7 in by 4 1/2 in. What is the surface area of the box
could not leave home without a male relative ?
The military has five branches and each branch has an active and a reserve component. Research about the military reserves and explain how the reserve unit work
A circle has a sector with area 27pie and central angle of 120