desaraye17 desaraye17
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Miracle sells 28 dozens of donuts on Wednesday. Each dozen cost $18. How much is one
donut?
2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2020

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

if each dozen cost $18, we need to divide.......18/12........because 12 is a dozen.

18/12 = 1.5

Answer Link

Otras preguntas

If+you+buy+the+bond+for+$1,000+(ytm+=+6%),+then+the+yield+increases+to+7%,+and+you+sell+the+bond+immediately+after+the+first+coupon+payment+(in+1+year),+what+is
Performance plastics company (ppc) has been operating for three years. the beginning account balances are:________
Write a number in which the value of the sixth is one 10th of the value and the six 35,629
What allows co2 to mix quickly into the top 100 feet of water from the atmosphere?
A change in which property of light will have no effect on whether or not the photoelectric effect occurs? A. Frequency B. Energy C. Intensity D. Wavelength
According to piaget, a child between the ages of 5 and 7 can apply logical principles to?
How does a venus fly trap close? once expansin has weakened the cellulose in the walls of the leaf trap cells,
How many years has ecommerce been growing while brick-and-mortar sales have been shrinking?
Which famous 19th-century opera composer was seen as a model for film composers?
Determine where you would find the following: membrane fraction or cytosol fraction dna nuclear envelope free ribosomes rer-bound ribosomes epinephrine receptor