yoyomanbo
yoyomanbo yoyomanbo
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

A gallon of gas cost $2.16. Rob buys 13.5 gallons of gas. How much did he pay?

Respuesta :

ImNot0nlineRn ImNot0nlineRn
  • 23-09-2020

Answer:

$29.16

Step-by-step explanation:

Each gallon of gas is $2.16.

13.5 gallons of gas is 2.16 (13.5) = $29.16.

Answer Link
themonster12301
themonster12301 themonster12301
  • 23-09-2020
Rob spent $29.16 on gas. You get this by multiplying the amount a gallon of gas costs by the amount of gallons he bought. 2.16 x 13.5 = 29.16
Answer Link

Otras preguntas

what is the solution set for 2x2+15=-11x
Which statement correctly identifies the importance of symbolism in a literary work? A Symbolism informs the reader by offering an all–knowing perspective. B
The physical work effort by an employee at work is called a:.
Many dietary supplements contain digestive enzymes the manufacturers claim are necessary to digest food properly. What will happen to these enzymes in the stoma
How do I solve 20x + 21??
what is the difference between the greatest and least amounts of rain falls? Iready
0r2 Question 3 You've been saving and currently have $20,000 in a savings account earning 1.5% APR. What is the value after 10 years?. You've been saving and cu
I have 35 quarters and dimes in my pocket. How many of each do I have if I have $5.45?? HELP Me pls
help on this assignment i get confused on this
find the mean weight of 3,2,26,9​