Zander000 Zander000
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.20. If ayden spent $2.80 on oranges,how many did he buy?

Respuesta :

fluffybear
fluffybear fluffybear
  • 24-09-2020
Ayden bought 4 oranges.
Explanation:
4.20 divided by 6 will give you 0.7
0.7 times 4 gives you 2.8
Answer Link

Otras preguntas

To make 1 batch of chocolate chip cookies, 1 needs 1 cups of flour. If I have 7 cups of flour, how many batches of cookies can I make?
why do you deserve $1000 PLEASE HELP LIKE GIVE ME IDEAS I WANT $1000 PLEASE HELP
Anybody know what 7 times a number is ?
When a piece of metal mass of 69.42g is dropped into a graduated cylinder containing 24.18mL of water, the water level rises to 29.8 mL. what is the density of
3 Solve the equation 5x2 - 6x - 3 = 0. Show all your working and give your answers correct to 2 decimal places.
Please answers the questions A-C!!!
Can someone Help please !!!
How old flooding rivers contnbute to the rise of farming communities?
Write a summary of Narrative of the Life of Frederick Douglass, an American Slave Excerpt of Chapter 11 Frederick Douglass
What is 70 divided by 7 1/2