leahhyeis leahhyeis
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The unit price of hot dogs is $0.50/hot dog. How much will 12 hot dogs cost?

Respuesta :

shinchan69
shinchan69 shinchan69
  • 24-09-2020

Answer:

Price of 1 hotdog= $0.50

Price of 12 hotdogs=12x$0.50= $6.0

Hope it helps :)

Answer Link
krzanowskially
krzanowskially krzanowskially
  • 24-09-2020

12 hot dogs will cost $6

12*0.5=6

Answer Link

Otras preguntas

How can I set my mood for Christmas?
Match the steps for constructing a congruent line segment to their pictures
На рисунку зображено графік коливань математичного маятника. Визначте довжину математичного маятника. Уважайте, що л² = g (g- - прискорення вільного падіння). В
farmer ling grows rice. if he plants 0 seeds, then there is no harvest. if he plants 1 bushel of seeds, then he gets 50 pounds of rice. if he plants 2 bushels o
Who is MOST likely to work out consistently?
What is a column called in the periodic table and what do the elements in each column have in common?.
How much do you tip a gardener for Christmas?
In Chapter 5 of Wheels of Change, Sue Macy provides historical context primarily through explanations of political changes. descriptions of worldwide events. ex
How can you analyze and interpret the data and results of a scientific investigation, using appropriate mathematical, graphical, and statistical methods, and id
3x+y=8 value of x=2 find y