valouriaflowers
valouriaflowers valouriaflowers
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells jelly beans in the bulk section for $2.75 a pound. If Wanda buys 1.8 pounds, how much will it cost?​

Respuesta :

ElijahK06 ElijahK06
  • 24-09-2020

Answer:

$4.95

Step-by-step explanation:

If jelly beans cost $2.75 per pound then multiplying the cost per pound by the amount of jelly beans purchased will give the answer of $4.95 per 1.8 pounds of jelly beans.

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer from each drop-down menu.The function f is given by the table of values as shown below.x 1 2 3 4 5f(x) 13 19 37 91 253Use the given ta
lcm of 15,18,21lcm of 56 84 140lcm​
what is the simplified equivalent of the terminating
Why did Congress pass the Indian Removal Act of 1830? Check all that apply. A to speed up the assimilation of American Indian tribes B to free up land for white
Someone help asap pls!! Ill mark you brainliest
Giving a test to a group of students, the grades and gender are summarized below A B C Total Male 20 13 7 40 Female 9 2 8 19 Total 29 15 15 59 If one student is
14. After reading the article, do you think that there are costs to society from inappropriate driving behavior? What are some of these costs?
Please help! I'm not quite understanding this.
An amusement park prices tickets at $55 and sells an average if 500 tickets daily. The management finds, over multiple increases in ticket pricing that a $2 inc
What is the purpose of the safety lanyard on a pwc.