tatbal600596 tatbal600596
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 24-ounce bottle of water costs $1.92. What is the cost per ounce?

Respuesta :

cp24961
cp24961 cp24961
  • 25-09-2020

Answer:

0.08 per ounce

Step-by-step explanation:

All you do is 1.92/24 which give you 0.08 per ounce

Answer Link
Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 25-09-2020

Answer:

[tex]\boxed {\tt \$0.08 \ per \ ounce}[/tex]

Step-by-step explanation:

In order to find the cost per ounce, we must divide the cost by the number of ounces.

[tex]\frac{cost}{ounces}[/tex]

It costs $1.92 for 24 ounces of water. Substitute $1.92 in for the cost and 24 in for the ounces.

[tex]\frac{\$1.92}{24 \ ounces}[/tex]

Divide.

[tex]\$0.08 /ounce[/tex]

It costs $0.08 per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

a jump rope is 9 ft long . how long is the jump rope in yards
how does a lever make work easier
The __________ shoe department is on the other side of the store. A. mens' B. mens C. men's
What effect might 2000 reindeer have on the island and its vegetation
How many valence electrons are in an atom of phosphorus?
WHAT IS 5572 ROUNDED TO THE NEAREST THOUSAND
how would the body be affected if red blood cells had low levels of hemoglobin?
A farmer used the same amount of gas to cultivate each of 3 fields. He used a total of 16 gallons of gas. Which location on a number line correctly indicates t
If a substance is a mineral how could you identify what type of mineral it is
what is the participle in this sentence? Sandy was stunned to find she had won the contest. A. Sandy B. stunned C. won or D. contest pleas explain.