tjocelyn661 tjocelyn661
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Heather had $26 to spend on twelve cupcakes. After buying them,
she had $9 left. How much did each cupcake cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$1.41

Step 1:

Subtract 9 from 26.

26 - 9 = 17.

Step 2:

Divide 17 by 12.

17 ÷ 12 = 1.4166...

The answer is $1.41. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which type of solution forms a crystalline structure? gas solution liquid solution solid solution liquid and gas solution
whats good ways to get all of your homework done at a recent time instead of staying up doing not to your full capability and stressing?
Which of the following methods would be best for investigating the correlates of differences between high and low IQ scorers? a. Utilizing learning styles quest
PLEASE HELPHow does the conservation of habitats affect the work a taxonomist does?
The peso is the currency of Mexico. On October 17, 2016, the exchange rate for 1 Mexican peso was $0.053 U.S. If a traveler exchanged $400 (U.S.) for Mexican
Which of the following is an example of "stereotype threat"? a. Julie becomes anxious when told that women perform worse than men on standardized math tests and
Raul came to the United States from Mexico three months ago and he is still having trouble understanding Americans' tendency to rush all the time. He is also su
i need to know how to solve this foil problem i algebra
When Defense Secretary McNamara testified before Congress for the Gulf of Tonkin Resolution, he told Congress that the _____.
4. __________ is (are) a short-range task or assignment an organization wishes to achieve.