10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Shelly bought 5 pounds of bananas for $1.10. How much were the bananas per pound?

Respuesta :

trent129 trent129
  • 25-09-2020
The answer is 22 cents
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$0.22

Stage 1: Divide.

$1.10 ÷ 5 = $0.22.

Your answer would be $0.22 per pound. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

Why was Captain Smith given command of the Titanic?
Why was Captain Smith given command of the Titanic?
What is 9/10-2/5 simplified ?
Solve for g 7h+f=2h+g
What is the (possessive noun) in this sentence. The equipment belonging to the tennis team
Why was Captain Smith given command of the Titanic?
Use barbarism in a sentence
The sum of three integers is 92. The second number is three times the first number. The third number is ten less than twice the first number. Find the integers.
what is 7/8 in a whole number
What is the difference between pseudoscorpion and real scorpions