nsmullin02 nsmullin02
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada


The cost of making 4 lamps is $370.
The cost of making 11 lamps is $755.
What is the cost per lamp?

Respuesta :

GeorgePP
GeorgePP GeorgePP
  • 25-09-2020
Whenever you have a ratio or quotient of two things, you have to think of the division sign as “per.” It helps so much when dealing with calculus problems, if you ever want to pursue that.

So these two sentences are basically saying “it is $370 per 4 lamps” and “it is $755 per 11 lamps.” So if you want the amount of dollars per 1 lamp, divide by the denominator.
370/4 = $92.50 per lamp
$755/11 = $68.64 per lamp
Answer Link

Otras preguntas

what is marketing mix definition
A cell is in _____ when solute concentrations inside and outside the cell are equal.
When calculating the daily protein needs for marathon runners or competitive weight lifters, you should allow for approximately ____ grams of protein per kilogr
How much is 3%from $600.85
explain how multiplying with 6 is like multiplying with 3
Divide. Write in simplest form. 1/10 divide 6/19 A. 19/60 B. 79/190 C. 3/95 D. 3 3/19
Is oxygen a anion or a cation?
what is the total number of different elements present in NH4NO3
One way in which Aung San Suu Kyi, Lech Walesa, and Nelson Mandela are similar is that they all (1) supported the use of violence to achieve goals (2) inspired
how many L in 1500mL