LameAsh20
LameAsh20 LameAsh20
  • 26-09-2020
  • Mathematics
contestada

21 lbs of potatoes cost $231. How much would 28 lbs cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-09-2020

Answer:

$308

Step-by-step explanation:

First, you have to find out how much it costs per pound, so you would divide 231 by 21. each pound of potatoes costs $11. so 11 x 28 would make it $308.

Answer Link
silascalvanico10 silascalvanico10
  • 26-09-2020

Answer:

$308

Step-by-step explanation:

$231/ 21lbs= $11 per pound

so, $11 x 28lbs = $308

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was NOT considered an amendment passed during the Progressive Era? A. The 16th amendment that allowed for a graduated income tax B. The 1
This is a strong country invaded and took over another area often as a new place to live is
Write two mixed numbers that are between 4 and 5. Please help!!!
A certain tablet computer depreciates (loses its value) at a rate of 12 the original value every 2 years. If you bought a tablet 6 years ago and it’s now worth
what word replaces victimize
can some one help me with this math problem?
which pair were used to new methods of duel for the second industrial revolution? A: coal & air B: solar & wind C: oil & electricity D: corn star
Solve for the value of x
for numbers 6a-6d, tell which expressions require you to rename mixed numbers before you can subtract.Find each difference. Write each expression and the differ
A child rolls a ball on a level floor 3.5 m to another child. If the ball makes 12.0 revolutions, what is its diameter?