danieladoglover24
danieladoglover24 danieladoglover24
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $5.25 for a 1 pound 3 ounces of beef, how much will it cost for 8 pounds?

PLZZZ ANSWER QUICK! I HAVE NO IDEA HOW TO DO THIS!!

Respuesta :

areejnawaz909 areejnawaz909
  • 21-10-2020

Answer:

$35.84

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

16 + 3 = 19

5.25/19 = $0.28 per oz

16 x 8 = 128

128 x 0.28 = 35.84

Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blank with the imparfait of the verb in parenthesis. Il sa femme. (choisir) choisait choisissait choisissaient choisissais
3 (18 - 7) divided by 2? I have to show my work
You can help me pliss exercise 4
Fill this out:To talk about being hungry and thirsty:Tengo harnbreTengo sedTo discuss health:caminarhacer ejercicioyo hagotú haceslevantar pesaspara Ia saludpar
are there consequences for two people using the same brainly account (w/ brainly plus) at the same time. One day i bought brainly plus and a couple days later,
Can someone please change these English sentences into Spanish. I would really appreciate it.
What does "legalize" mean in this sentence?​
CAN SOMEBODY SOLVE THIS AND GIVE A STEP-BY-STEP PLEASE! -2 =m/16
How are you similar to and different from the water you drink?
what is the value of a when we rewrite 8^x as a^-x/9​