lesjua8013 lesjua8013
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Is the cost of purchasing apples for $1.75 per pound a proportional relationship? Math

Respuesta :

gregofthesteig
gregofthesteig gregofthesteig
  • 21-10-2020

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes because it is the same price per each pound.

Answer Link
captionbrohab captionbrohab
  • 21-10-2020

Answer:

yes it is

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Three of four numbers have a sum of 22. If the average of the four numbers is 8, what is the fourth number?
2 m³ of soil containing 35% sand was mixed into 6 m³ of soil containing 15% sand. What is the sand content of the mixture?
The perimeter of a square garden is to be at least 30 feet but not more than 64 feet. Find all possible values for the length of its sides.
Solve the exponential equation. Use a calculator to obtain a decimal approximation, correct to two decimal places, for the solution. Please explain how you got
If trypsin and chymotrypsin become activated within the pancreas and then are released in their active forms into the bloodstream, why would this represent a po
The coins in the store s cash register total $12.50. The cash register contains only nickels, dimes, and quarters. There are twice as many dimes as nickels. The
List all the Commonwealth Games mascots.
Who Owns Antarctica? thanks:)
Solve by completing the square x^2-2x-5=0
Hey, need some help "hew" means.. 1. to cut with an axe 2. to imitate 3. to express woe 4. a sudden attack