gigi7170 gigi7170
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

$9 for 6 can vegetable soup (find the unit rate)
​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-10-2020

Answer:

$1.50 per can vegetable soup

Step-by-step explanation:

9 divided by 6

Answer Link
emmalioneill emmalioneill
  • 22-10-2020

Answer:

$0.66666667 so about $0.67

Step-by-step explanation:

to find how much 1 can of soup is you can divide 6 by 9

6/9= 0.66666667

Answer Link

Otras preguntas

How to make 10 when adding 8+5
Why critical thinking and skepticism are important to scientific inquiry?
how do you say 1:15 in spanish
2/3 x =16. what is the value of x?
how do I solve for 5t-3/-2=t+3/2
47,283 rounded to the nearest 100,000
I need the answer for #4
What is the Latin root of benefactor
How to solve p/6=92 worked out so I understand
371.616 the 1 in the ones place is _____ the value of 1 in the hundredths place