vixontop123
vixontop123 vixontop123
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

A supermarket offers 8 bags of pretzels for $10. What is the cost of 1 bags of pretzels?

Respuesta :

VanderHoff VanderHoff
  • 22-10-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

Answer Link
randomperson77
randomperson77 randomperson77
  • 22-10-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

If 8 bags are $10, 1 bag will be 10/8.

10/8=1.25

1 bag of pretzels costs $1.25.

Hope this helps!! Have a great day C:

Answer Link

Otras preguntas

Which property of electromagnetic waves must go down as the frequency goes up?
helpppppppppppppppp i dont know this
What is the name of the functional group that is attached to this hydrocarbon? The first and last of a chain of three carbons are each single bonded to 3 H; the
Which of these student responses to We’ve Got a Job: The 1963 Children’s March is an example of a text-to-text connection?
A. SSS Postulate B. SAS Postulate C. NOT Possible
Find the value of the variable. 7( +5) = 21
Market economy significance to the American economy
E. Makalo can spend no more than $60 today. He has already spent $45. How much more money can Makalo spend today?
Which of the following is one of India's three most important major rivers? A . Ganges B. Nile O c. Tigris
why is Nepal called the garden of all race language and culture?​