lowkeyhawa lowkeyhawa
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

3) Ice cream is on sale at the store. It costs $3.00 for 2
cups of ice cream
How much does it cost for 1 cup of ich cream?
(the unit rate)

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

$3.00/2=$1.50 per cup

Answer Link

Otras preguntas

What ishow do you find the rate in feet per minute of 480 feet and 30 seconds
Adult skin cells can no longer become other types of cells because they have already undergone
what does .6×10 equal
How many chromosomes are in your somatic body cells?
4:3 and 25:45 are equal ratios. True or false ?
What dinosaur is found on almost every continent?
What is odysseus purpose on his journey?
fran found this expression in her cookbook. 1/3 divided by 2.write a scenario that explains the expression and solve
how do you figure out the best buy between 3 items?
How many moles of water, H2O, contain 2.0×10^22 molecules of water?