Seudónimo Seudónimo
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

One pound of apples costs $3.25. Five pounds of apples costs $16.25 . Is this direct variation?

Respuesta :

xoxoanonymous
xoxoanonymous xoxoanonymous
  • 22-10-2020

Answer:

Answer: The unit price of a pound of apples is $1.75 and the equation for total cost is y= 1.75*x. Therefore, 10 pounds of apples can be purchased for $17.50.

Answer Link

Otras preguntas

what two numbers add to 9 but multiply to -42
what is the energy of activation
Faces, edges and vertices of a cylinder
Freewriting is a tool used to _____. a. generate a topic b. compose a first draft c. understand a character d. describe a setting
What is the desertification of the Sahara
Why was the Louisiana purchase an important addition to the United States
help with number 7 I forgot how you find the retail sale price markdwon
Why did scribes become more important as Sumer grew?
How much does 1 American tank cost on gas for a regular mission? Depending on your answer, I will give you the right amount of points.
Which of the following is NOT a way to build on your strengths? A. eating a healthy, well-balanced diet B. only participating in sports you are good at C. lea