loveforeverokok
loveforeverokok loveforeverokok
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada


Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal.
$81
$61.05
or
25 gal 20 gal
The
deal is better. The unit rate of the better deal is blank /gal

Select the better deal in the pair Then give the unit rate for the better deal 81 6105 or 25 gal 20 gal The deal is better The unit rate of the better deal is class=

Respuesta :

Luckycatlady13
Luckycatlady13 Luckycatlady13
  • 22-10-2020

Answer: ight 61.05 for 20 gallons is the best deal

Step-by-step explanation:

81/25. Is 3.24 per gallon. 61/20 is 3.05 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Where did strep throat originate? *PLEASE HELP!* PROJECT FOR SCIENCE!
If n is even, which of the following cannot be odd? a) n + 3 b) 3n c) n² - 1, Can you please explain with some details?
Where did strep throat originate? *PLEASE HELP!* PROJECT FOR SCIENCE!
what words from the middle ages start with the letter y
Which is a rational number?   A.9
What is the highest mountain in the United States and where is it located in the West region?
If a person contracts and survives an infectious disease such as measles, they tend not to get the disease again later in life. What cells are involved in this
Why did Athens become the leading power of Greece after the Persian wars? Why didn't Sparta become the leading Greek city-state?
which fraction is equivalent to 68%
Why does the evaporation of sweat cool your body on a warm day