gracianamones
gracianamones gracianamones
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anita is making a curtain to surround a table. She bought 3 1/4 yards of fabric. The fabric cost a total of $13. What was the cost per yard?

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$4 per yard

Step-by-step explanation:

$13 ÷ 3 1/4

$13 ÷ 13/4

$13 × 4/13

$4 per yard

Answer Link
avewatso27
avewatso27 avewatso27
  • 27-09-2021

Answer:

$4 dollars per yard

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Rural people were not lured to the city in hopes of obtaining riches. a. True b. False
In the 1700s, Latin American politics was dominated by a. the peninsulares. b. the mulattoes. c. the mestizos. d. the creoles.
Who is responsible for carrying out policies about the government’s money? a. Department of the Treasury b. Commerce Department c. Federal Reserve Board d.
round 52961 to one significant figure
A skin rash is an example of a __________. Answer a. sign b. syndrome c. laboratory result d. symptom
What type of economic system involves supply and price regulated by the government?
There are approximately ________ different ethnic minority groups in China. a. 13 c. 56 b. 25 d. 121
Ruling dynasty from 1644 until 1911
A small group of friends that will ignore others, focusing only on themselves, is known as a. clique circle prejudice club
Which of the following is an example of radiation? a. A metal spoon becomes warm after being set in a pot of boiling water. b. Warm water rises because it is