CharisMyers25
CharisMyers25 CharisMyers25
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jason bought a soft drink for 3 dollars and 9 candy bars. He spent a total of 21 dollars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

Clarky12 Clarky12
  • 23-10-2020
$2


......................
Answer Link
ellomesarah
ellomesarah ellomesarah
  • 23-10-2020
2$ because 21-3 is 18 and 18 divided by 9 is 2
Answer Link

Otras preguntas

deformation = PL/AE. What laws/rules are used to develop this expression?
please help me im having trouble with these
After the counselor paraphrased what the client said, the client responded, "it's clear you are not understanding what i am saying." which of the following is t
The son of a client with early Alzheimer's disease states, "I'm so tired of hearing Dad talk about the past all the time. " What is the nurse's best response? A
Who did writers during the Harlem Renaissance rely heavily on? a) European literary traditions b) African folklore and traditions c) Asian philosophies d) Middl
I need a correct answer as soon as possible please. A financial planning service offers a college savings program. The plan calls for you to make six annual pa
What is the authorized weight of the medicine ball used in the SPT?
Business loans can provide money for things such as funding company expansion and new product development.a) Trueb) False
The concepts of "majority rule" (in a democracy) and of sending "representatives" to speak for citizens (in a republic) can be traced from the _____ all the way
Answer the question below, use the series and group of elements series 6: O baO reO ptO auO po