cn448 cn448
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 candy bars cost $ 8.34. At this rate, how much do 2 candy bars cost?

Respuesta :

noIDEnoentry
noIDEnoentry noIDEnoentry
  • 23-10-2020

Answer:

$5.56

Step-by-step explanation:

I simply divide the total cost of 3 candy bars (8.34) by 3 to get the cost of each candy then multiply it with 2

Answer Link
Аноним Аноним
  • 23-10-2020
  • Answer:

$ 5.56

  • Step-by-step explanation:

Hi there !

3 candy _______ $8.34

2 candy _______ $ x

x = 2×8.34/3 = 16.68/3 = $ 5.56

Good luck !

Answer Link

Otras preguntas

it a car is traveling at 60 miles an hour how long will it take to travel 1 mile
Briefly summarize the myth “Phaethon” in your own words, making sure your summary maintains logical order and is true to the story.
Explain how the basic units are combined to give the derived units of force, velocity and pressure and work​
20 points Cells are classified as prokaryote and eukaryote. If a cell has no nucleus and no membrane bound organelles, as mitochondria and chloroplasts, then it
You go to a team dinner with your aunt and uncle. The cost of a student meal is $5.50. Meals for adults cost $12.50 each. How much does it cost for the three of
Help pls :) thanks!!!!!
Brandon enters bike races 8 1/2 miles every 1/2 hour.
Texas guidelines mandate that utensils must be dried with a clean cloth true or false
Once a batting order is picked, then it cannot be changed during the baseball game.Question 2 options: True False
I REALLY NEED HELP THANK YOU!!