Jakiyhahaynes
Jakiyhahaynes Jakiyhahaynes
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pencils cost 3.44. What is the unit rate if one pencil?

Respuesta :

ShreedharJagtap
ShreedharJagtap ShreedharJagtap
  • 23-10-2020
Given:
The cost of 8 pencils = 3.44

So, to find the cost of one pencil we divide 3.44 by 8.
This comes out to be 0.43, which is your final answer.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

How does the cultural landscape assist in indicating the differences between a wealthy neighborhood and a poverty-stricken neighborhood?
Which type of blog consists of recordings as it’s major part
unemployment is high in Iran among young men due to their lack of skills. What could be one cause for this problem?
Match the job description with the job titles
What is the area of this figure? Select from the drop-down menu to correctly complete the statement. The area of the figure is ____ in².
Which of the following best represents positive self-talk?
The scale of a map is 1 cm: 12 km. Find the actual distance for 1.5 cm
This image is an example of what color scheme? ( 1 point) A. cool colors B. warm colors C. complementary colors D. monochromatic colors
Michael is on the swim team. each week he swim a total of 2000 meters.how many kilometers does he swim each week?
PLEEEAAAASSSEEE HELLLP!!!I WILL GIVE BRAINLIEST