jaid3ntran
jaid3ntran jaid3ntran
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Gina bought 6 containers of yogurt for $4. How many containers of yogurt could Gina buy for $12?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2020

Answer: 18

6 containers of yogurt is 4 dollars, that means every 4 dollars is 6 containers.

Now, divide 12 by 3, and you will get the factor you need.

12 ÷ 4 = 3

Now, multiply this number by 6 and get the answer.

3 x 6 = 18.

Hope this helped you!

Answer Link

Otras preguntas

You kick a ball with a speed of 14 m/s at an angle of 51°. How far away does the ball land?
why is gold preferred as a superior metal over silver and bronze?
can you guys help me out with number 13
what is the abyssal plain?
What is the negative form of Elles y regardent la télé
you measure that it takes 0.75 seconds for a leaf to fall from a tree to the ground. the leaf experiences air resistance as it falls. if there were no air resis
State a true conclusion. 1) If you accept the hypothesis, then you accept the conclusion. 2) You accept the conclusion. Conclusion: ?
can you guys help me out with number 13
Assume all variables and groupings are nonzero real numbers.Write expressions with only positive exponents.ab  -4  c  -3the -4 and -3 are exponents.
why oxygen important in your body?