jessicasosa70
jessicasosa70 jessicasosa70
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Sheila needed to buy 5.5 pounds of grapes for a
luncheon. The grapes cost $3.29 per pound.
How much will it cost to purchase the grapes
(round to the nearest cent)?

Respuesta :

Briner888
Briner888 Briner888
  • 23-10-2020

Answer:

$18.09

Step-by-step explanation:

Multiply 5.5 by 3.29

Answer Link

Otras preguntas

A friend asks you how much pressure is in your car tires. You know that the tire manufacturer recommends 30 psi, but it’s been a while since you’ve checked. You
The polygon is a _______.
The doctor was planet
the sum of two consecutive even integers is 2 find two integers
What is Rosado y Castano
A bag contains 5 red marbles, 3 blue marbles and 2 green marbles. If two marbles are drawn out of the bag, what is the probability, to the nearest 1000th, that
What do intermolecular forces have to do with polar and/or non-polar molecules?
Choose the term or name that correctly matches each definition.
Without using log, Solve for x. [tex]25^{2x+3} =125^{2}[/tex]
White me a haiku 5 syllables 7 syllables 5 syllables Help me