marleneneal36 marleneneal36
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

$4.99 for 6 cans or $7.99 for 10 cans?

Respuesta :

Genius0843
Genius0843 Genius0843
  • 23-10-2020

Answer:

$7.99 for 10 cans

Step-by-step explanation:

First you want to see what the price is for one can. Do this by dividing 6 from 4.99 (4.99/6). This gives you 83 cents per can. Do the same for the other, and you get 79 cents per can. 79 cents is a better value than 83 cents.

Answer Link

Otras preguntas

what is socialising (fygjdqqycy)
If f(1) = 0, what are all the roots of the function f (x) = x cubed + 3 x squared minus x minus 3? Use the Remainder Theorem. x = –1, x = 1, or x = 3 x = –3, x
Which term describes a widespread crime-prevention effort undertaken by residents of a particular segment of the community? A) After-school program B) Neighborh
Complete two expressions that have the same product as 3 x 5 . 12__________ x 112 __________ x 312 hurry up please
Pls help me with some math
please can anyone help
Please answer Amira budgeted $400 for her expenses this week. She spent $350. What is TRUE about Amira's budget and spending? A.Amira owes interest on her $50 v
i think of a number double it and add eleven. i get 25 a)use the statement above form an equation use the letter x for the uknown number b) solve the equation
what is kinetic energy
what would the probability be that the son has dark hair?