ayslas861 ayslas861
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada


You bought a magazine for $3 and six notepads. You spent a total of $27. How much did each
notepad cost?

Respuesta :

ally0691 ally0691
  • 23-10-2020
Each notepad costed $4!
27-3= 24
24/6=4
Please mark brainliest if correct
Answer Link
zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 23-10-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Subtract $3 from $27.

24

Divide $24 by 6 (for the six notebooks)

Each notebook cost $4

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

One number is 5 more than twice another and their sum ls 23. Which of the following system of equations represents the word problem?
someone knows this of articles grammar class 8​
Please help I’ll give brainliest
Please help I’ll give brainliest
The type of government in which citizens have a say in what happens is known as __________. A. democracy B. republic C. monarchy D. aristocracy
The Orange Lily Law Firm prepays for advertising in the local newspaper. On January 1, the law firm paid $2,880 for six months of advertising. Orange Lily Law F
Which of the following describes why governments are helpful
Find the area of circle whose radius is 5 cm.​
what kinds of bonds can carbon make
rewrite the sentence in plural my doll is kept on the shelf ​