kaci3pr3tty kaci3pr3tty
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought the following items at the farmer's market: 6 ears of corn for $1.80. What was the cost per ear?​

Respuesta :

BibiG BibiG
  • 23-10-2020

Answer:

.30 cents.

Step-by-step explanation:

1.80/6 = .3. You divide the total cost by the object to get the cost per object. Hope this helps!

Answer Link
kfireskull1
kfireskull1 kfireskull1
  • 23-10-2020

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

Let x be the cost of an ear of corn

6x=1.80

x=0.30

Answer Link

Otras preguntas

Answer and explain please
When a person tries to overthrow their government, it is called: treason evil betrayal defeat
why does adding salt to ice make it melt faster
Simplify 5-3z+y-5z+7+3 ​
I went on an airplane and brought along a bag of chips. When I was in mid-air, the bag looked completely stretched out and about to burst. What could be the cau
80% of the class pass with a 75 or higher if they're percent equaled 24 students how many students were in the whole class​
why cell is called the basic unit of life​
The diagram is a pyramid of biomass for a meadow ecosystem. The triangular shape of the diagram is useful for explaining which relationship among the trophic le
formal letter write a letter to chairman of your local government area, asking for his support in providing health facilitily in your area​
If triangle XYZ is reflected across the line y = 1 to create triangle X′Y′Z′, what is the ordered pair of X′?