darlyn88 darlyn88
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which cost more per ounce: 13.5 ounces of cereal for $3.09 or 20 ounces of cereal for $3.99

Respuesta :

Ethan10723 Ethan10723
  • 24-10-2020
Answer: 20 ounces of cereal for $3.99 costs more per ounce.
Answer Link
Parrain
Parrain Parrain
  • 11-01-2022

The cereal that costs more per ounce is the cereal that is being sold at $3.09 for 13.5 ounces.

Cost per ounce of First cereal

= Cost / Number of ounces

= 3.09 / 13.5

= $0.23 per ounce

Cost of Second Cereal

= Cost / Number of ounces

= 3.99 / 20

= $0.20 per ounce

In conclusion, the first cereal costs more.

Find out more on costs per unit at https://brainly.com/question/609464.

Answer Link

Otras preguntas

I need some quick help with one Spanish question. Complete with the correct verb form. Ella _______ en el parque cada semana. a) corres b) corre c) corro d)
Spheres that have the same length radii are called concentric. True False
which correctly gives the location of the point ( 0,28) A x-axis B Y-axis C quadrant 3 D quadrant 4
Why some substances are not able to dissolve others??
Which of the following options is NOT a prepositional phrase used in the following sentence? In a way, Bob was saying all the things I had wanted to say in my s
protectionism is used for what reasons?
Essays about literature were written by _____. Jonathan Swift Daniel Defoe Paine and Stevenson Wordsworth and Coleridge
What does 4.87×10^12 equal?
Which of the following represent media genres? I. sitcoms II. Internet III. horror films I and II II and III I and III I, II, and III
Why were jews given israel after the holocaust?