dailydaleep1515 dailydaleep1515
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price. $1.00 for 2 lemons. $3.00 for every pound. $4.00 for 3 slices of pizza. $6.00 for every 6 bottles.

Respuesta :

blackb3rry
blackb3rry blackb3rry
  • 24-10-2020

Answer:

I believe it would be $3 per pound.

Let me know if I'm incorrect!

Answer Link
jnessacole6
jnessacole6 jnessacole6
  • 15-12-2020

Answer:

It is C

Step-by-step explanation:

i can verify because i took the test and got 100

Answer Link

Otras preguntas

What is assistance provided to people in distress called
A piece of pipe is 303/4 inches long. If five pieces, each 41/3 inches long, are cut from the pipe, how many inches of pipe remain? A. 9 3/4 inches B. 26 3/4 in
Which electron transition represents a gain of energy? A. from 2nd to 3rd shell B. from 2nd to 1st shell C. from 3rd to 2nd shell D. from 3rd to 1st shell
If 106 electrons are removed from an initially neutral pith ball, the charge on the pith ball is:
Is the sentence: 'The children's clothes were hanging up' correct?
Brison has $5 more than michael. together they have $73. how much does each have
The perimeter of a square is proportional to the length of its sides. This relationship can be expressed by the equation p=4s. What is the constant of proportio
Blank have the potential to develop and specialize into any cell type, which means they're A embryonic stem cells; multipotent B embryonic stem cells; totipoten
-2/5x+6=8 can you help me
The Sun's surface temperature is closest to _____. A. 3,500 K B. 6,000 K C. 11,000 K D. 30,000 K