chloeshrum04
chloeshrum04 chloeshrum04
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and four bananas cost $4.85. Three apples and ten bananas cost 8.75. Find the cost of an apple.

Respuesta :

brandy20167
brandy20167 brandy20167
  • 25-10-2020

Answer $0.75

Step-by-step explanation:

3a + 4b = 4.85

3a + 10b = 8.75

Both equations have 3a therefore we can isolate 3a in each equation.

Now:

3a = 4.85 - 4b and 3a = 8.75 - 10b

If 3a each equal different values we now set those values equal and solve for b.

4.85 - 4b = 8.75 - 10b

6b = 3.90

6b/6 = 3.90/6

b = 0.65

Now substitute this into the first equation to solve for a.

3a = 4.85 - 4b

3a = 4.85 - 4(0.65)

3a = 4.85 - 2.60

3a = 2.25

3a/3 = 2.25/3

a = 0.75

Answer Link

Otras preguntas

Can anyone please help me.? Please i will give brainliest promise
I need a couple more plz plz plz
Which group of people controlled the Jewish quarter before 1967?
making a hasty generalization is often associated with which kind of argument
Sandy is working with a carpenter to frame a house. They are using 8-foot-long boards, but each board must be cut to be 7 feet, 10 three fourths inches long. Ho
What similarities do you see today between the world today and the world today and the world prior too WW1 & WW2 ?
Someone please help me will give BRAILIEST !!!!!!!!
what type of hererotroph would an earth worm be classified as
If a poet writes, "the soil / is bare now, nor can foot feel, being shod", the best paraphrasing is        A. the earth is worn bare from man's use.   B.
What is the quotient of -196 and -7