nathanf29
nathanf29 nathanf29
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound


plz put in comments i dont have brainly plus :/

Respuesta :

austinking918
austinking918 austinking918
  • 25-10-2020

Answer:

you take 7.50 and divide it by 3 which equals $2.50

Answer Link

Otras preguntas

why is it important to know your variables when conducting an investigatory problem  ?
Omg i'm confuse 7(x+4) =9(x -2)
I need help on this question please help?
4x-5y=20 find the slope
Can someone please answer this
Find the total price including 7percent tax on a $9.79 purchase
What are the advantages and disadvantages of DNA foresics/analysis?
what is a 1/4 of ?/100
What is the algebraic expression for this story problem?A tank is filling with water from a natural spring well. Two days ago the water was 10 feet deep, and ye
Please solve equations by completing square