cudderlover
cudderlover cudderlover
  • 26-10-2020
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound, how many ounces of rolled oats can be bought for $4.40?

Respuesta :

itsvanessalopez itsvanessalopez
  • 26-10-2020

Answer: 16 ounces

Step-by-step explanation: you can only afford 1 pound with $4.40

Answer Link
hblalock84 hblalock84
  • 23-08-2021

Answer:

8.8oz

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why might a material transmt some waves, while absorbing or reflecting other waves ​
PLEASE HELP ME I WILL GIVE EXTRA POINTS AND BRAINALIST TO THE FIRST PERSON
why do you think that the earth should be cared for??​
disadvantages of being a priest ASAP​
In 2000, the population of Snowy Egrets went from 5,000 individuals to 15,000 individuals. What is the growth rate over those 4 years? please help! thank you &l
What is Nellie Bly’s point of view about the plight of the poor and mentally ill and the attitudes of officials toward these people? How does she use humor, dra
Which of the following is an example of inductive reasoning? A. The weather forecast is for rain, so it will rain. B. It has rained every day this week, so it w
Find a point on the line and the line's slope. y+2= {(1/2x+5) point on the line: slope:
Universal Adult Franchise means: a)The state of being free from oppression and opposition b)Every adult irrespective of his/her religion, caste or education is
Why is a cell membrane like a security guard because....... Why?????