loli26n
loli26n loli26n
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: If 10 30.5 oz containers cost $70 how much does one container cost?​

Respuesta :

mahiruddin2002 mahiruddin2002
  • 21-11-2020

Answer:

$7

Step-by-step explanation:

70 / 10 = 7

Answer Link
jrtapec jrtapec
  • 21-11-2020

Answer: $7.00

One container would cost $7 because if you can buy 10 for $70 you would have to solve

[tex]\frac{70}{10}[/tex]

Which equals $7.00

Please mark brainliest if correct :)

Answer Link

Otras preguntas

A large university accepts 60% of the students who apply. Of the students the university accepts, 45% actually enroll. If 30,000 students apply, how many actual
Read the excerpt from "The Gift of the Magi" by O. Henry. What is the tone of the opening passage? One dollar and eighty-seven cents. That was all. And sixty ce
please help me to get the answers please its important​
Help me I need it plz
LCM of two numbers is 1134 and HCF is 18. if one of the numbers is 162, find the other. number.​
I want a way to solve such a problem​
Complete the table below to solve the equation 2.5x − 10.5 = 64(0.5x).x f(x) = 2.5x − 10.5 g(x) = 64(0.5x)2 3 4 5 6
please help me asap!!! ty :)
Sally used a ruler to draw the segment ab she then opened her compass to the length of ab and drew a circle keeping thw compass open to the same length she mark
What is 12xq+35x14/455 x=multiply += addition /= divide