latresechanel latresechanel
  • 22-11-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$51.54. What is the unit price of the pairs of gloves ​?

Respuesta :

goodLizard
goodLizard goodLizard
  • 22-11-2020

Answer:

$8.59

Step-by-step explanation:

The unit price is just asking for what one pair of gloves cost.

[tex]\$ 51.54 \div6=\$8.59[/tex]

∴The unit price of the pairs of gloves is $8.59

Hope this helps!

Answer Link
cherrypop64
cherrypop64 cherrypop64
  • 22-11-2020

Answer:

8.59

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why does transcription not have to be as accurate as replication? Explain.
What is an analogy in The Great Gatsby?
Balance αC6H14(g)+βO2(g)→γCO2(g)+δH2O(g)
How many special symbols are there for vowel sounds?
What are 5 similes from The Hobbit?
calculate the lenght of the third side of 6cm ,7cm
Some energy medicine practices involve the body’s energy, which is also known as which of the following?a. Enerygy CIrclesb. Human Spiritsc.Biofeildsd. Neuronet
sentence for Conestoga wagons
tell me how the Aztecs were able to take over such a large amount of land around them.
Suppose two suspects in a crime scene have DNA profiles that match the one DNA fragment tested. What should happen next?